ATRAKCJE TURYSTYCZNE GMINY I OKOLIC

1. Wieża widokowa na Mogielicy.
  2. Góra Łopień wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz Grotą Zbójnicka (Pominik Przyrody Nieożywionej), Bagnami Łopieńskimi i Polaną Jaworze z punktem widokowym Widny Zrąbek (Obszar Natura 2000 „Uroczysko Łopień”).
  3. Droga Różańcowa na Górę Ćwilin prowadząca od osiedla Pietrzki w Wilczycach.
  4. Zabytkowe kościoły wpisane na listę obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej:
    a) Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej;
    b) Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie;
    c) Kościół pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej.
  5. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej.
  6. Grób Leopolda Wegrzynowicza (1881-1960) etnografa, krajoznawcy, organizatora
    i propagatora ruchu turystyczno-krajoznawczego wśród młodzieży szkolnej, redaktora pisma "Orli lot" (cmentarz parafialny w Dobrej).
  7. Budynek obecnej Szkoły Podstawowej w Stróży, gdzie w 1913 roku powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich, której jednym z inicjatorówi wykładowców był Józef Piłsudski. W 2017 podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odsłonił tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
  8. Park podworski im. St. Małachowskiego w Dobrej z tablicą pamiątkowa poświęconą Marszałkowi Sejmu Wielkiego Stanisławowi Małachowskiemu (właścicielowi klucza dobrskiego, twórcy szkoły ludowej w Dobrej w 1788 r.) znajdującą się na obecnym budynku Urzędu Gminy Dobra.
  9. Pomniki i miejsca upamiętniające poległych podczas I i II wojny światowej:
    Przełęcz Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, Obelisk w Gruszowcu, Pominik pamięci
    w Porąbce, Obelisk pod Sempiną Skrzydlna/Wola Skrzydlańska.
  10. Budynek dawnej Stacji Kolejowej PKP w Dobrej, której historia sięga roku 1884 wraz
    z mostem/wiaduktem kolejowym (długość 143 m, wysokość ponad 30 m) na trasie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.
  11. Dziady Śmiguśne – unikatowa tradycja na skalę kraju, która w Poniedziałek Wielkanocny przyciąga rzesze turystów.