Działania związane z ochroną środowiska realizowane na terenie Gminy Dobra w latach 2018-2024

W latach 2018-2023 r. na terenie gminy realizowano projekty dotyczące obniżenia poziomu niskiej emisji współfinansowane z budżetu UE. Zadania polegały na przekazywaniu dotacji celowej dla mieszkańców Gminy Dobra, którzy zobowiązali się do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła, tj.: piece gazowe, piece na biomasę (piec zgazowujący drewno z buforem), piec na pellet. Dzięki programom została dofinansowana wymiana 173 pieców oraz przeprowadzono działania edukacyjno-promocyjne w celu podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców. Uczniowie szkół z terenu gminy chętnie brali udział w konkursach plastycznych i wiedzy otrzymując nagrody rzeczowe. Wartość projektów: 2 mln 487 tys., dofinansowanie z RPO Małopolska: 2 mln 450 tys. zł.

Kolejnym projektem z zakresu ochrony środowiska była budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dobrej. W listopadzie 2019 r. zakończono budowę PSZOK mieszczącego się przy oczyszczalni ścieków w Dobrej. Dzięki inwestycji, której wybudowanie kosztowało blisko 1,3 mln zł, mieszkańcy zyskali funkcjonalne miejsce do przekazywania posegregowanych odpadów. PSZOK  składa się z: budynku socjalnego, wiaty, wagi samochodowej, rampy samochodowej.  W punkcie odbioru odpadów znajdują się pojemniki do składowania selektywnie zbieranych odpadów takich, jak: odpady wielomateriałowe, papier, szkło oraz kontener magazynowy z wyposażeniem w specjalne pojemniki na zużyte baterie, akumulatory, świetlówki, przeterminowane leki, chemikalia itp. Na realizację tego przedsięwzięcia otrzymano dotację z budżetu UE w kwocie 809 828 zł.

Inne działania gminy w zakresie ochrony środowiska

Program „Czyste Powietrze”

W Urzędzie Gminy Dobra działa punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. W punkcie istnieje możliwość uzyskania informacji na temat programu, złożenia wniosku oraz jego późniejszego rozliczenia. Punkt czynny jest w poniedziałek w godzinach 8:00 do 16:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7:15 do 15:15,  pok. nr 104. Przed wizytą w Urzędzie najlepiej skontaktować się z pracownikiem merytorycznym telefonicznie tel. 183330020 wew. 134, celem uzyskania konkretnej informacji jakie dokumenty należy posiadać żeby wypełnić wniosek.

W ramach realizacji programu „Czyste Powietrze” według stanu na dzień 31.12.2023 r. w Gminie Dobra:

• złożono 274 wniosków o dofinansowanie
  • zrealizowano 124 przedsięwzięcia
  • sumaryczna kwota wypłaconych dotacji wyniosła prawie 3 mln zł

Azbest

Na terenie gminy realizowane jest zadanie pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Dobra”. Zakres prac obejmuje zbieranie wyrobów zawierających azbest złożonych na posesjach wraz z transportem i unieszkodliwianiem na przystosowanym składowisku. W wyniku realizacji zadania w latach 2018-2023 zebrano i unieszkodliwiono 581,11 Mg wyrobów zawierających azbest w tym:

• 106 Mg w 2019 r.
  • 194,5 Mg w 2020 r.
  • 210,11 Mg w 2022 r.
  • 70,5 Mg w 2023 r.

W 2024 r. planuje się usunąć około 220 Mg wyrobów zawierających azbest.

Realizacja ww. prac jest możliwa dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przy udziale środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie